top of page

Ajurveda, čo je to?

AYURVEDA JE POVAŽOVANÁ ZA JEDEN Z NAJSTARŠÍCH LIEČEBNÝCH SYSTÉMOV NA SVETE. JE ZALOŽENÁ NA PRÍRODNÝCH ZÁKONOCH.


Človek, ako súčasť Vesmíru


Ajurvéda vníma život človeka, ako spojenie troch základných aspektov – duše, mysle a tela. Chápe ho ako súčasť nekonečného vesmírneho vedomia. Človek je utváraný rovnakými princípmi, ako celý Vesmír.


Ayurveda učí, že je svet zložený z piatich základných elementov (éteru, vzduchu, ohňa, vody a zeme). Rovnako tak i ľudské telo.Individuálna telesná konštitúcia


Každé telo má podľa ajurvédy svoju jedinečnú kombináciu týchto elementov. Nazýva sa konštitúcia. Celkom rozdeľuje tri základné konštitúcie (dóši) – vatta, pitta, kapha. Ayurveda sa usiluje o nastolenie rovnováhy medzi týmito konštitúciami (dóšami).


Čo je to choroba?


Choroba je stavom, kedy sú tri dóše v stave nerovnováhy. A nejedná sa iba o telesnú disharmóniu. Ayurveda vysvetluje tiež, že aj negatívne myšlienky a emócie je treba uvoľňovať. Pretože keď zostanú potlačené vnútri nás, môžu spôsobiť stav nerovnováhy – chorobu. A tak je veľmi vhodné udržiavať v súlade telo, mysel a emócie.


Liečebné postupy sa usilujú aj o naštartovanie neobmedzeného samoliečebného procesu.

K tomu sa používa niekoľko metód:


– masáže – meditácie – strava – práca s dychom – cvičenie – byliny a bylinné procedúry – olejové procedúry


Masáže a ájurvéda


Ayurveda dbá na vylúčenie toxínov z tela. Bez toho sa jedovaté látky iba ukladajú hlbšie do telesných tkanív. Za týmto účelom vyvinula, okrem iného, ​​systém olejových bylinných masáží. Tieto procedúry ďalej slúžia na obnovenie zdravia a samoliečebných schopností.


Tantra a ájurvéda


Tantra a ájurvéda majú rovnaké korene, venujú sa práci s životnou energiou. Pomáhajú žiť ľuďom zdravý, pokojný, svobodný a radostný život. Preto v našej ponuke spojujeme ájurvédské a tantrické masáže.
Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page