top of page

Dr. Carl Jung, kundalini energia a tantra

Indické texty o tantre sú známe v Európe 100 rokov


Pre porozumenie kundalini na Západe urobil mnoho  vynikajúci švajčiarsky psychológ Carl Jung (1876-1961). V psychologickom klube v Zürichu viedol v roku 1932 seminár o kundalini joge, ktorý bol neskôr považovaný za veľmi významný moment pre pochopenie východného myslenia na Západe.


Tantrické techniky ponúkajú vhľad do podvedomia


Pre Junga bola kundaliní joga modelom pre rozvíjanie vyššieho vedomia. Aby mohol urobiť zásadný osobný rast, musí sa podľa Junga jedinec otvoriť častiam svojej osobnosti, ktoré presahujú jeho vlastné ego. Zaujímal sa o tantrické techniky a veril, že ponúkajú vhľad do podvedomia. Pre Junga bolo získanie prístupu do podvedomia nevyhnutné pre duchovný rast i rozvoj harmonickej osobnosti.Mandaly a jantry


Junga fascinovalo aj mnoho iných aspektov východného myslenia. Na Západe spopularizoval najmä štúdium mandál a jantier (geometrických nástrojov používaných ako pomôcky pri meditácii) ako prostriedku pre prístup k podvedomiu. Mandalu považoval za univerzálny archetyp, za symbol univerzálnych tém, prítomných u všetkých jedincov. Počas mnohých rokov zisťoval, že kreslenie a vyfarbovanie mandál mu pomáha obísť racionálne myslenie a dostať sa k obrazom a energii ľudského  podvedomia.


Jung považoval energiu kundaliní za ďalší prostriedok na využitie sily podvedomia a dosiahnutie sebarealizácie.

Obraz hada v bruchu s odkazom na hada v Kundalini Jóge


“Rozprával som vám,” hovorí Jung, “o prípade intuitívnej ženy, ktorá náhle prišla s tvrdením, že má čierneho hada dole, vo svojom bruchu. Ona umiestňuje hada v kontexte kolektívneho nevedomia. To je kolektívny symbol,” hovorí. “To nie je individuálna fantázia, je to kolektívna fantázia. Obraz hada v tele,” hovorí Dr. Carl Jung, “je dobre známy v Indii. Hoci táto žena nemá nič spoločné s Indiou.”


Keď žena prvýkrát povedala Jungovi o hadovi v bruchu, premýšľal nad tým, že je možno blázon. Ale potom si uvedomil, že bola veľmi intuitívna. Vycítila typický alebo archetypálny obraz.


“V Indii,” hovorí Dr. Carl Jung, “je had základom celého filozofického systému tantrizmu; je to Kundaliní energia, Had Kundaliní.”

Podľa Junga: “Toto je niečo známe len niekoľkým špecialistom, všeobecne nie je známe, že máme hada v dolnej časti brušnej dutiny.”


Prebudenie a vzostup Kundalini


Had Kundaliní je na spodnej časti chrbtice zavesený pokojne. Keď sa táto energia vyvoláva a otvára v praxi Kundaliní jogy a tantry, odvíja sa a rastie chrbticou cez šesť po sebe nasledujúcich čakier, alebo centier vedomia.


To je to, čo John Woodroffe (známy tiež ako Arthur Avalon) nazýva “Haďou mocou”. Sir John Woodroffe bol úžasný intelektuál, ktorý prenechal svoje dedičstvo tým, že preložil viac ako dvadsať tantrických sanskritských textov, ktoré vyústili do otvorenia dverí tajomstvám hinduizmu pre Západ.


S tým súvisí Jungova poznámka: “V Tantra jóge, alebo Kundaliní jóge osvietenie je dosiahnutie stavu, kedy Shiva je vo večnom spojení so Shakti.” Hovorí, že Shiva “je obklopený ženským princípom Šakti vo forme hada.”Hĺbka pôvodnej filozofie tantry


John Woodroffe tak výnimočne zachytil podstatu duchovného posolstva Tantry, že jeho kritici ho nazvali “apológom, obhajcom Tantry. Snažil sa dokázať, že Tantra predstavuje ušľachtilý, čistý a etický filozofický systém v základnej zhode s Védami a Vedāntou. ”


Heinrich Zimmer (nemecký indológ a historik) pripomenul: “Hodnoty hinduistickej tradície mi boli ozrejmené prostredníctvom obrovskej životnej činnosti Sira Johna Woodroffeho, priekopníka a klasického autora v indických štúdiách, ktorý po prvýkrát, mnohými publikáciami a knihami sprístupnil rozsiahly a komplexný poklad hinduistickej tradície:


Tantry, znalosti tak veľké a bohaté ako Védy; najnovšia kryštalizácia indickej múdrosti, nepostrádateľné ukončenie reťazca, ktorý poskytuje kľúče nespočetným problémom v histórii budhizmu a hinduizmu, v mytológii a symbolike.”


Súčasnosť a komerčný prístup k tantre


V súčasnej dobe nám znalosti, principy a filozofia tantry prinášajú nové pohľady a prístupy k ľudskej sexualite a k životu. Je veľmi vhodné pristupovať k starodávnym znalostiam s rešpektom a úctou. Skrývajú sa v nich totiž poklady nedozernej hodnoty.


Bohužiaľ s tantrou je to v modernej spoločnosti podobné ako s jógou. Ľudia zabúdajú, že principiálne ide o praktiky, ktoré sú určené k pozdvihnutiu duše a ducha. Že telo a sexuálna energia sú prostriedkami k rozvíjaniu spirituality a k dosahovaniu stavov vyššieho vedomia.


Je teda veľmi vhodné a nevyhnutné, aby ľudia, ktorí sa venujú tantra masážam, mali prax v meditácii. Vedeli svoj potenciál životnej energie (sexuálnej) smerovať do vyšších oblastí ľudskej bytosti. Pretože, pokiaľ sa sexuálny potenciál nesmeruje k vyššiemu vedomiu človeka, všetko prebieha len na sexuálnej a nevedomej úrovni.


Pri tantrickej praxi je potrebné vždy mať čo najvyššie a najčistejšie ciele.

Čo potrebuje skutočná tantra?


SKUTOČNÁ tantra i “západná” mágia sexu – je záležitosťou dlhoročných cvičení, zbierania skúseností, štúdia prameňov a skutočnej odvahy spoznať temné hlbiny vlastného ja. Rozhodne NIE iba absolvovaním nejakého komerčného “kurzu” či “školenia” a získaním mnohých “certifikátov” či skúšaním psychotropných a halucinogénnych látok …


S láskou,

XenyieNejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page