top of page

Sebavedomý intímny život - interview s Xéniou pre časopis Moja Psychológia

Rozhovor s Xéniou v časopise Moja psychológia, október 2018

od redaktorky Evy Markovej


Ako prehĺbiť svoj intímny život? Alebo aby to bolo o milovaní a nie len o sexe.


Ľudia sa často cítia osamelí. Po rokoch partnerstva alebo manželstva žijú vedľa seba ako dvaja priatelia, spolupracovníci, spolubývajúci a vychovávatelia detí. Intimity život je chabý, nudný alebo aj žiadny. Na 100 uzavretých manželstiev pripadá na Slovensku 31 rozvodov. Za posledných 25 rokov sa priemerná dĺžka manželstiev, ktoré sa skončili rozvodom, zvýšila z 10 na 15 rokov.


Narastá taktiež počet dlhoročných manželstiev, v ktorých sa manželia rozhodnú pre rozchod. Až v 68 percentách prípadov slovenskí manželia uvádzajú ako dôvod rozvodu rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Myslíte si, že toľko partnerov si zle vybralo? Určite nie! Sú to len chýbajúce informácie k tomu, ako spolu šťastne žiť.


Spoločnosť umelo formuje ľudí do dokonalosti, do vzorcov o tom, ako by mala žena vyzerať a ako by sa mal muž k nej správať. Táto obrovská dezinformova-nosť, ktorá ľudí tlačí do neprirodzených vzorcov správania sa, spôsobuje v ľuďoch enormný tlak na nich samotných.Kdo je Xenyia?


Xényia Shuayila Komersa je na slovenské pomery nezvyčajné meno. Niekomu príde divné, niekomu zaujímavé alebo aj exotické. Pri osobnom stretnutí však zmeníte názor. Táto zrelá dáma vás očarí a presvedčí svojim pokojom a životnými skúsenosťami. Sama si prešla cestu spoznávania seba. Najprv fungovala vo svete biznisu, techniky a neosobných vzťahov. Nakoniec sa rozhodla prejsť na cestu spoznávania. Najprv samej seba, potom sa dostala k tantre a neskôr k odovzdávaniu svojich skúseností ľudom, ktorí si nevedeli sami pomôcť.


Dnes žije v Bratislave a všetky svoje životné skúsenosti a zručnosti odovzdáva ľuďom cez individuálne stretnutia pre jednotlivcov, ale aj v rámci kurzov pre profesionálov, kde vedie školu Tantra masáže.


“Zabudli sme počúvať svoje inštinkty, svoje vnútro. Nedokážeme sa vcítiť a porozumieť jeden druhému. Nevieme ako zachádzať s emóciami vo vzťahu, ako ich netlmiť a súčasne sa navzájom nezabiť. Nehovoriac o tom, ako rozvíjať svoj intímny život.”

S čím k vám chodievajú ľudia najčastejšie?


Ženy prichádzajú samé, ale aj na podnet svojich partnerov s tým, že neprežívajú orgazmus. Necítia svoje telo, vzrušenie a nedokážu sa uvoľniť. Nie sú schopné precítiť dotyk partnera, nevedia komunikovať s ním na úrovni tela. Muži zase nezvládajú emócie žien a nevedia ich vyjadrovať.


Prichádzajú s tým, že sa chcú so svojimi manželkami a partnerkami viac milovať. Hľadajú cesty ako byť lepším milencom. Chcú poskytnúť viac a pýtajú sa na praktické rady, čo majú robiť sami zo sebou, aby doma zlepšili komunikáciu. Záleží im na ich partnerkách.


Sebarozvoj cez sexualitu je do života mužov, ale aj párov, veľmi nápomocná. Smutné ale je, že práve títo uvedomelí muži majú doma ženy, ktoré nechcú prijať to, čo muži prinášajú. Stále im nie je dosť. Rozdielnosť pováh podporuje partnerstvo, s čím sa dá pracovať.


Pre mužom je vhodné, aby si dokázali užívať svoju divokosť a pudovosť. A zároveň ju vyjadrovali so srdcom.


Pre ženy sú výzvou ich emócie a pri milovaní by sa mali naučiť vyjadrovať ich divoko až priam animálne. Pro obe pohlavia je však najdôležitejšie, aby boli autentickí, nepretvarovali sa, dôverovali si a tolerovali sa.


Odkiaľ ale podľa vás problém pramení?


Stále je v spoločnosti sex obrovské tabu. Žiaľ, je to hlboko v podvedomí človeka, vo vzorcoch správania. Historicky máme v hlavách naprogramovanú informáciu o tom, že sex a milovanie je niečo zlé, špinavé, hriešne a nečisté.


Na druhej strane je tu však obrovská propagácia, že žena má byť sexi, upravená, ladná, empatická, citlivá, má mať dlhé vlasy, nemá sa potiť, má nosiť trendy veci na sebe, ale hlavne, že musí dosahovať orgazmus. Do toho má žena byť aktívna v práci, emancipovaná a dosahovať výkon.


Táto predpísaná dokonalosť na ženy tlačí, vnútorne to v nich vyvoláva veľký tlak a rozpor. Proste sú tu dve sily, ktoré idú proti sebe. Túžba po dokonalosti ničí cítenie seba samej, prežívanie orgazmu a žitie samotné. V 60-70 rokoch bola sexuálna revolúcia Hippie. Niečo to pomohlo, ale vlna informovanosti prišla s tým, že žena má byť štíhla a sexi, ale rovnako má pracovať, podávať výkon a cvičiť. Spoločnosť myslela na všetko.


Avšak, paradoxne, nemáme školu na sex, na intímny život. Popritom tu ide o jednu z najvýznamnejších oblastí života. Tí šťastnejší, ktorí dostali informácie od svojich rodičov, tak sú na tom lepšie. Je ich ale enormne málo. Bohužiaľ, v tejto oblasti života sme doživotní amatéri a samoukmi. Intímny život je výlučne súkromná vec, preto poskytujem individuálne stretnutia, kde si medzi štyrmi očami, v bezpečí, vieme povedať čo vás trápi, čo potrebujete riešiť.