top of page

Nedarí sa vám otehotnieť? Prečítajte si, čo môže pomôcť

Túžite si splniť sen o rodine a deťoch, no nedarí sa vám otehotnieť? Neplodnosť bohužiaľ trápi dnes už mnoho párov, mladšie aj staršie. Niekomu sa podarí otehotnieť hneď a niekomu ešte skôr, ako po tom túži. A vy čakáte a nič?


Mnoho mamičiek považuje tehotenstvo za to najkrajšie obdobie, ktorým si prešli. O to horšie sú obdobia, keď to nejde tak ľahko. Časom možno začnete pochybovať a hľadať odpovede, kde je problém a čo sa s tým dá urobiť. Nezúfajte.


Nedarí sa vám otehotnieť? Prečítajte si, čo môže pomôcť - Blog Tantra Sávitryí

Nemusí to ísť vždy tak rýchlo

Ak sa vaša túžba po partnerskom vzťahu naplnila a na materstvo ste obidvaja pripravení, nebuďte sklamaní, ak sa vám nepodarí otehotnieť už hneď v prvých 6 mesiacoch „snaženia sa“. Nezačnite sa stresovať ani hľadať problémy tam, kde možno žiadne nie sú.


Samozrejme, že problémy s neplodnosťou trápia aj mladších ľudí. Plodnosť, a teda aj pravdepodobnosť otehotnenia, s pribúdajúcim vekom iba klesá.


Podľa lekárov je ideálny vek, kedy by mala žena počať prvé dieťa, medzi 20-25 rokom života. Ženy, ktoré sa pre deti rozhodnú až po 30-tke, môžu mať oveľa väčší problém s otehotnením než mladšie.


Odkladanie tehotenstva (tzv. reprodukčná prokrastinácia) je dnes už bežným zvykom mnohých párov. Dôvody môžu byt' rôzne. Niekedy to je nedostatok financií, sporenie na hypotéku, dlhé rozhodovanie či kariéra.


Na neplodnosť môže mať vplyv aj hormonálna antikoncepcia, ktorá potláča prirodzenú potrebu ženy otehotnieť. A ak sa k tomu pridajú ďalšie faktory ako stres, spánkový deficit, prirodzené otehotnenie predstavuje problém.


Preto najdôležitejšou radou ako otehotnieť je byť v spojení so svojím telom, zoznámiť sa so svojím cyklom a ovuláciou, pravidelne navštevovať gynekológa.Sledujte si svoj menštruačný cyklus

Sledovanie menštruačného cyklu nie je dôležité len pre zvýšenie šancí na otehotnenie, ale aj pre celkové zdravie. Váš menštruačný cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácie do prvého dňa nasledujúceho cyklu. Obvykle trvá 21-35 dní.


Dôležitá luteálna fáza cyklu, o ktorej sa veľmi nevie

Pokiaľ je druhá fáza cyklus (luteálna) skrátená (najčastejšie vinou nedostatku progesterónu), môže to mať za následok problémy s počatím, spontánne potraty aj opakované a časom i problémy v celom cykle, silné krvácanie, problémy s pleťou, nechtami, vlasmi a ochlpením, atď. Pokiaľ zistíme, že máme skrátenú druhú fázu, môžu pomôcť rôzne potravinové doplnky: Sarapis plus, tinktúra z jarabiny vtáčej, olej s extraktom z jamu, progesterónová masť, drmek, pupalkový olej. Ale tiež doplnenie vitamínov, obzvlášť skupiny B, horčík, železo, a pod. Potravinové doplnky a vitamíny by mali byť konzultované s lekárom či poradcom.


Čo je ovulácia?

Ovulácia je fáza menštruačného cyklu, počas ktorej dochádza k uvoľneniu vajíčka, ktoré je pripravené na oplodnenie, z vaječníka. Táto fáza nastáva približne uprostred cyklu, teda v 13. alebo 14. deň u priemerného 28 dňového cyklu. Počas týchto dní, ale aj 5 dní pred samotnou ovuláciou, je najväčšia šanca otehotnieť.


Ak chcete zvýšiť šancu na otehotnenie, nespoliehajte na obyčajné počítanie ovulácie. Niektoré ženy majú deň ovulácie posunutý. Ľudské telo je unikát, a preto je potrebné k nemu pristupovať individuálne. Odporúčame urobiť si ovulačný test. Akonáhle zistíte, ktorý deň v cykle ovulujete, môžete sa toho držať aj v ďalších mesiacoch.


Príznaky ovulácie:

 • Zvýšená bazálna teplota najmenej o 0,5 stupňov

 • Zvýšená chuť na pohlavný styk

 • Bolesti v podbrušku alebo v krížoch

 • Hlienovitý výtok

 • Citlivejšie prsia a bradavky


Zamerajte sa na správny čas

Nedarí sa vám otehotnieť? Prečítajte si, čo môže pomôcť - Blog Tantra Sávitryí

Aj keď máte nechránený sex pravidelne, je potrebné tiež vedieť, kedy je vaše telo najplodnejšie. Preto je dôležité poznať dni vašej ovulácie. Aby ste zvýšili svoje šance na otehotnenie, sledujte si svoj menštruačný cyklus a začnite s pravidelným pohlavným stykom, 2-3x do týždňa.

Veľkú rolu môže hrať i naše podvedomie. Míňate sa s partnerom v dobe ovulácie? Zdrží sa manžel v práci, ste príliš unavená na milovanie, či sa vám dejú rôzne náhody, ktoré zabraňujú milovanie? Môžete sa tým počatiu podvedome vyhýbať. Otvorte túto tému s partnerom či terapeutom – bez výčitiek a obviňovania. Vaše podvedomie si pamätá celý váš život. Môžete mať, napríklad, vo svojom detstve traumu, kvôli ktorej nechcete na svet priviesť vlastné dieťa.Správna sexuálna poloha neexistuje

Keď sa pokúšate počať dieťa, je bežné mať obavy z toho, čo funguje a čo nefunguje. Aj keď existuje veľa mýtov o správnej sexuálnej polohe, ktorá je najlepšia na otehotnenie, pokiaľ ide o sex, najlepšia poloha je tá, ktorá je pre vás a vášho partnera najpohodlnejšia a najprirodzenejšia.Prebuďte v sebe vášeň

Páry mnohokrát prežívajú veľký stres a tlak pri pokúšaní sa o počatie potomka. Pre šťastný partnerský vzťah vám odporúčame niekam spolu vyraziť. Choďte na relaxačný pobyt, dovolenku alebo vyskúšajte tantrickú masáž Sávitryí. Čas s partnerom môže byť práve to, čo potrebujete na odbúranie stresu a užitie si spoločných oddychových chvíľ. Upokojte vaše nervy a vzájomné puto.


Najčastejšie príčiny neplodnosti

To, prečo sa vám nedarí otehotnieť, nezistíte, kým sa nedáte vyšetriť. Najlepšie urobíte, ak sa necháte vyšetriť hneď obaja naraz. Niekedy to môže byt' ochorenie alebo infekcia, ale aj iné faktory.


Príčiny neplodnosti u žien:

 • chronické ochorenia a pohlavne prenosné choroby

 • nepravidelná alebo chýbajúca ovulácia

 • nepriechodnosť vaječníkov

 • poškodenia vajíčkovodov

 • fajčenie

 • alkohol

 • nedostatok dôležitých vitamínov

 • stres

 • chemikálie, toxíny, ťažké kovy


Príčiny mužskej neplodnosti:

 • slabá tvorba spermií

 • nízky počet spermií

 • abnormálny tvar spermií a zlá pohyblivosť spermií

 • sexuálne problémy – neschopnosť udržať alebo vôbec dosiahnuť erekciu

 • hormonálne výkyvy, napríklad nedostatočná produkcia testosterónu


Ako podporiť svoje zdravie?

ako podporiť zdravie Tantra Sávitryí

Šance na počatie môžete zvýšiť, ak ste vy aj váš partner v dobrom zdravotnom stave a duševnej pohode. To znamená, pozrieť sa na všetky aspekty vášho životného štýlu, od jedla, cez to ako žijete, cvičíte, až po celkové zdravie.Zdravý životný štýl


1. Zdravá váha

Body mass index (BMI) je spôsob, ako si vypočítať, či pre svoju výšku vážite zdravú váhu. BMI medzi 18,5 a 24,9 sa všeobecne považuje za zdravý. BMI nižší ako 18,5 sa považuje za podváhu, BMI medzi 25 a 29,9 za nadváhu a BMI 30 alebo vyšší je klasifikovaný ako obézny.


Nadváha tiež zvyšuje riziko vzniku zdravotných problémov, ako je vysoký krvný tlak alebo tehotenská cukrovka (cukrovka, ktorá sa vyvíja počas tehotenstva, a aj časté močenie môže byt' príznakom cukrovky).


Zdravú váhu si môžete udržať zdravou a vyváženou stravou a pravidelným cvičením. Ak máte obavy, že by vaša hmotnosť mohla mať vplyv na vaše zdravie alebo vašu plodnosť, obráťte sa na svojho praktického lekára.2. Dbajte na zdravú stravu

Zdravá strava je pre vás a vášho partnera dôležitá, či už pri pokuse o počatie dieťaťa počas tehotenstva, aj v šestodnedelí:

 • Denne zjedzte aspoň päť porcií zeleniny a ovocia.

 • Jedlo by sa malo skladať z potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako je ryža, zemiaky alebo cestoviny.

 • Doprajte si strukoviny, fazuľu, vajíčka, mäso, ryby alebo iné zdroje bielkovín, ako aj zdravé tuky z rastlinných potravín ako olivy či avokádo.

 • Obmedzte spracované potraviny s vysokým obsahom cukru a nasýtených

 • Soľte menej.

 • Pite veľa tekutín.

Tip: môžete vyskúšať stravovanie podľa ájurvédy. Ájurvéda okrem vyššie spomenutých bodov pridáva ešte do stravovanie rozmer živlov a charakteristické vlastnosti jedinca.3. Alkohol a fajčenie

Vyhnite sa pitiu alkoholu. Alkohol môže spôsobiť problémy ešte pred otehotnením, pretože môže ovplyvniť plodnosť u mužov i žien. Toto je ďalší dôvod, prečo by ste mali s partnerom prestať piť, ak sa pokúšate o dieťa. Ak fajčíte, v ideálnom prípade by ste mali prestať. Aj fajčenie znižuje plodnosť u oboch partnerov.

TIP: Ako prestať fajčiť4. Buďte fit

Pravidelné cvičenie vám pomôže udržať sa nielen v dobrej kondícii, ale zlepšuje krvný obeh a dodáva energiu. Venujte sa aktívne aspoň 2-3 hodiny aeróbnej aktivite týždenne, ako napríklad rýchla chôdza alebo vodný aerobik, hodina aerobiku či plávanie. Môžete tiež vykonávať zmes miernych cvičení a dynamických cvičení. Do svojej rutiny môžete začleniť aj niektoré silové cvičenia. Dôležité je nájsť si druh cvičenia, ktorý vás bude baviť.5. Urobte si čas na relax

Stres na nás bohužiaľ číha každý deň a ako prvú vec, ktorú musíte urobiť, je uvedomiť si, že neexistuje spôsob, ako sa stresu úplne zbaviť.


Čo však môžete urobiť, je nájsť spôsoby, ako sa s ním vyrovnať a ako ho zmierniť. Niektoré veci, ktoré fungujú, sú spánok, všímavosť, rozhovor s niekým komu dôverujete. Starostlivosť o vaše duševné zdravie je dôležité. Vašu myseľ a telo treba na tehotenstvo pripraviť.Tip: Akupunktúra je tiež dobrá voľba. Táto tradičná čínska medicína môže zacieliť na tlakové body vo vašom tele, aby zlepšila prietok krvi do maternice a vaječníkov. Taktiež môže pomôcť regulovať hormóny a vytvoriť rovnováhu vo vašom cykle a pomôcť relaxovať.


Nájdite si teda niečo, čo vám pomôže uvoľniť sa. Relaxácia v teplom kúpeli, počúvanie upokojujúcej hudby, čítanie knihy alebo prechádzka.6. Prírodná podpora k počatiu

Ak sa vám stále nedarí otehotnieť, ďalšou alternatívou môžu byt' aj prírodné bylinné produkty a kúry na harmonizovanie ženského hormonálneho systému pre počatie.


Dôležitou látkou hlavne pre ženy, ktoré nemajú problém otehotnieť, ale donosiť dieťa, je kyselina listová, ktorú nájdete vo väčšine druhov zeleniny. Nachádza sa v brokolici, zemiakoch, paradajkách, fazuli a iných strukovinách, ale aj v hydine a bravčovom mäse. Kyselinu listovú sa odporúča užívať pred aj počas tehotenstva.


Vhodné je tiež dopĺňanie vitamínov a minerálov podporujúcich imunitu a správne delenie buniek (vitamín D, vitamín E, vitamín C, vápnik, železo). Dôležité sú aj vitamíny B-komplexu. Vitamín B6 pomáha predlžovať plodné dni, zmierňuje menštruačné bolesti, zmierňuje rannú nevoľnosť u tehotných žien. Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť neplodnosť, preto sa pravidelne zásobujte sójou, morskými riasami, vajcami a mliečnymi výrobkami.


Pre mužov je dôležité zvýšiť prísun zinku a selénu, ktoré zlepšujú kvalitu spermií.Ako sa zbaviť stresu?

“Relaxujte, buďte uvoľnení a nemyslite na to.” Ľahko sa to povie, ale dlhodobého nenápadného stresu sa ťažko zbavuje i v tých najromantickejších chvíľach. Máme pre vás tip. Navštívte s partnerom našu tantrickú masáž. Vďaka špeciálnym technikám je uvoľnenie tela a mysle počas masáže zaručené.


Príznaky tehotenstva


Prvé príznaky tehotenstva sa niekedy môžu podobať tým menštruačným, a preto môžu byť mätúce. Ak vám však menštruácia mešká a nepríde do 3 dní, urobte si tehotenský test.


Iné príznaky tehotenstva:

 • citlivé prsia,

 • únava,

 • nevoľnosť,

 • nafúknuté bruško,

 • mierne krvácanie,

 • častejšie močenie, a iné.


Problémy s plodnosťou sú emocionálne a fyzicky vyčerpávajúce. Treba uznať, že cesta je náročná a aj zmena myslenia vám môže pomôcť k otehotneniu. Nájdite si čas na posedenie so svojim lekárom a možno aj odborníkom na výživu, či terapeutom, aby zistili, aké zmeny by ste mali urobiť. Zaobchádzajte a správajte sa ku svojmu telu dobre.


Tip a inšpirácia: Pre prípadnú pozitívnu autosugesciu či projekciu a naladenie sa na tehotenstvo si môžete pomáhať miernymi pomôckami – napríklad môžete nosiť tehotenské tričká, alebo sa obklopiť symbolmi, ktoré vám budú pomáhať sa príjemne naladzovať ohľadom tehotenstvaAutor: Dominika Blchova

Korektúry: Kateřina Hasáková, Marianna Púšová

150 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page