top of page

Nedarí sa vám otehotnieť? Prečítajte si, čo môže pomôcť

Túžite si splniť sen o rodine a deťoch, no nedarí sa vám otehotnieť? Neplodnosť bohužiaľ trápi dnes už mnoho párov, mladšie aj staršie. Niekomu sa podarí otehotnieť hneď a niekomu ešte skôr, ako po tom túži. A vy čakáte a nič?


Mnoho mamičiek považuje tehotenstvo za to najkrajšie obdobie, ktorým si prešli. O to horšie sú obdobia, keď to nejde tak ľahko. Časom možno začnete pochybovať a hľadať odpovede, kde je problém a čo sa s tým dá urobiť. Nezúfajte.


Nedarí sa vám otehotnieť? Prečítajte si, čo môže pomôcť - Blog Tantra Sávitryí

Nemusí to ísť vždy tak rýchlo

Ak sa vaša túžba po partnerskom vzťahu naplnila a na materstvo ste obidvaja pripravení, nebuďte sklamaní, ak sa vám nepodarí otehotnieť už hneď v prvých 6 mesiacoch „snaženia sa“. Nezačnite sa stresovať ani hľadať problémy tam, kde možno žiadne nie sú.


Samozrejme, že problémy s neplodnosťou trápia aj mladších ľudí. Plodnosť, a teda aj pravdepodobnosť otehotnenia, s pribúdajúcim vekom iba klesá.


Podľa lekárov je ideálny vek, kedy by mala žena počať prvé dieťa, medzi 20-25 rokom života. Ženy, ktoré sa pre deti rozhodnú až po 30-tke, môžu mať oveľa väčší problém s otehotnením než mladšie.


Odkladanie tehotenstva (tzv. reprodukčná prokrastinácia) je dnes už bežným zvykom mnohých párov. Dôvody môžu byt' rôzne. Niekedy to je nedostatok financií, sporenie na hypotéku, dlhé rozhodovanie či kariéra.


Na neplodnosť môže mať vplyv aj hormonálna antikoncepcia, ktorá potláča prirodzenú potrebu ženy otehotnieť. A ak sa k tomu pridajú ďalšie faktory ako stres, spánkový deficit, prirodzené otehotnenie predstavuje problém.


Preto najdôležitejšou radou ako otehotnieť je byť v spojení so svojím telom, zoznámiť sa so svojím cyklom a ovuláciou, pravidelne navštevovať gynekológa.Sledujte si svoj menštruačný cyklus

Sledovanie menštruačného cyklu nie je dôležité len pre zvýšenie šancí na otehotnenie, ale aj pre celkové zdravie. Váš menštruačný cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácie do prvého dňa nasledujúceho cyklu. Obvykle trvá 21-35 dní.


Dôležitá luteálna fáza cyklu, o ktorej sa veľmi nevie

Pokiaľ je druhá fáza cyklus (luteálna) skrátená (najčastejšie vinou nedostatku progesterónu), môže to mať za následok problémy s počatím, spontánne potraty aj opakované a časom i problémy v celom cykle, silné krvácanie, problémy s pleťou, nechtami, vlasmi a ochlpením, atď. Pokiaľ zistíme, že máme skrátenú druhú fázu, môžu pomôcť rôzne potravinové doplnky: Sarapis plus, tinktúra z jarabiny vtáčej, olej s extraktom z jamu, progesterónová masť, drmek, pupalkový olej. Ale tiež doplnenie vitamínov, obzvlášť skupiny B, horčík, železo, a pod. Potravinové doplnky a vitamíny by mali byť konzultované s lekárom či poradcom.


Čo je ovulácia?

Ovulácia je fáza menštruačného cyklu, počas ktorej dochádza k uvoľneniu vajíčka, ktoré je pripravené na oplodnenie, z vaječníka. Táto fáza nastáva približne uprostred cyklu, teda v 13. alebo 14. deň u priemerného 28 dňového cyklu. Počas týchto dní, ale aj 5 dní pred samotnou ovuláciou, je najväčšia šanca otehotnieť.


Ak chcete zvýšiť šancu na otehotnenie, nespoliehajte na obyčajné počítanie ovulácie. Niektoré ženy majú deň ovulácie posunutý. Ľudské telo je unikát, a preto je potrebné k nemu pristupovať individuálne. Odporúčame urobiť si ovulačný test. Akonáhle zistíte, ktorý deň v cykle ovulujete, môžete sa toho držať aj v ďalších mesiacoch.


Príznaky ovulácie:

  • Zvýšená bazálna teplota najmenej o 0,5 stupňov

  • Zvýšená chuť na pohlavný styk

  • Bolesti v podbrušku alebo v krížoch

  • Hlienovitý výtok

  • Citlivejšie prsia a bradavky


Zamerajte sa na správny čas

Nedarí sa vám otehotnieť? Prečítajte si, čo môže pomôcť - Blog Tantra Sávitryí

Aj keď máte nechránený sex pravidelne, je potrebné tiež vedieť, kedy je vaše telo najplodnejšie. Preto je dôležité poznať dni vašej ovulácie. Aby ste zvýšili svoje šance na otehotnenie, sledujte si svoj menštruačný cyklus a začnite s pravidelným pohlavným stykom, 2-3x do týždňa.

Veľkú rolu môže hrať i naše podvedomie. Míňate sa s partnerom v dobe ovulácie? Zdrží sa manžel v práci, ste príliš unavená na milovanie, či sa vám dejú rôzne náhody, ktoré zabraňujú milovanie? Môžete sa tým počatiu podvedome vyhýbať. Otvorte túto tému s partnerom či terapeutom – bez výčitiek a obviňovania. Vaše podvedomie si pamätá celý váš život. Môžete mať, napríklad, vo svojom detstve traumu, kvôli ktorej nechcete na svet priviesť vlastné dieťa.